Temizlik Şirketleri > Kırıkhan Temizlik Firması

Galeri

Temizlik kalite

KALİTE VE KİŞİSEL KALİTE NEDİR?

Kalite kullanıma uygunluktur, verimliliktir,yaşam tarzıdır. İhtiyaçların karşılanması ve ihtiyaç sahibinin tatmin edilmesidir. Kusursuzluk arayışına sistemli bir yaklaşımdır. Önceleri kalite, lüksün ve gösterişin tarifiyken günümüzde hizmet kendi özelliklerine uygunsa kalitelidir. Her geçen gün her alanda kalitenin önemi artmaktadır.

 

ISO’NUN KALİTE TANIMI;

 

Kalite, bir ürün ya da hizmetin, kesin veya dolaylı olarak tanımlanmış ihtiyaçları karşılamadaki yeterliliğini belirleyen işlev ve özelliklerin bütünlüğüdür.

 

Hayatımızdaki önemi her geçen gün daha da çok artan kalite kavramı, toplumsal gelişimin vazgeçilmez bir unsurudur. Hizmet sektörünün vazgeçilmezi olan kişisel kalite, kalite kavramının temelini oluşturmaktadır. Kişilerin sosyal ve iş yaşamında ürettiği her türlü iş, hizmet, mamül, iletişim vb. ‘nin bekleneni karşılamasına ve bu süreçteki performansına bireysel kalite denir.

KİŞİSEL KALİTE

 

Her anlamda kalite, birey kalitesine bağlıdır. Pek çok konuda bizden beklenen bir performans seviyesi vardır. Bunun yanında bizim de karşımızdakilerden beklediğimiz bir performans seviyesi vardır. Her zaman beklenen ile gerçekleşen örtüşmeyebilir. İşte beklenen ve gerçekleşen performans arasındaki uyum yada uyumsuzluk bireysel kaliteyi oluşturmaktadır.

Herhangi bir hizmet için gitmekte olduğumuz yerden beklentimiz işlerimizi en kısa sürede, en kaliteli şekilde tamamlayabilmek. Bir mazaret belirtilmeden bekletilmemiz, yanlış işlem yapılması, çalışanların memnuniyetsiz davranması, dış görünüşleri kalitesizliğin göstergesi olabilmektedir. Memnuniyeti yaratacak olan kimler sorusuna cevap arandığında bireylerin olduğunu görürüz. Yani kalite memnuniyetten, memnuniyet ise bireylerden sağlanır.

 

BİREYSEL KALİTE’NİN GÖSTERGELERİ

Yaptığı işi severek yapmak ve bunu hissettirmek,

Karşılıklı güven duygusunu oluşturmak,

Kurumu temsil etmenin öneminin farkına varmak,

Etkin iletişim kurabilmek,

Sözüne sadık olmak,

Yaptığı her işi en iyi şekilde yapmak için gerekli çabayı sarf etmek.

 

BİREYSEL KALİTE İÇİN ÖNERİLER

Hayata olumlu bakınız.

Yaptığınız her işi topluma faydalı olacağını düşündüğünüz için yapınız.

Sorumluluk sahibi olunuz.

Sonuca ulaşmak için çaba harcayınız.

Yapamayacağınız işler için söz vermeyiniz.

Eleştiriye açık olunuz.

Zamanlar  konusunda hassas olunuz.